Konnanaine Krooks-Krooks ja tema perekond

Austraalia põlisrahva müüt

 

            Üks Põhja-Austraalia algasukate müüt räägib rohelisest konnast Krooks-Krooksust ja tema kolmest lapsest - välgunaisest Bumeralist, piksemehest Pakadringast ja mussoonvihmade naisest Tomitukast.

            Ükski põlisasukas ei tapa ega isegi ei vigasta rohelist konna, sest ta teab, et kui ta seda teeks, siis hävitaks välgunaine Bumerali ta otsekohe välgunoolega ning Pakadringa ja Tomituka tõstetud raju ujutaks ümbruskonna üle ning uputaks palju inimesi.

            Vihmade hooajal rändavad välgunaine, piksemees ja mussoonvihmade naine pilvedes üle taeva ning nende ema Krooks-Krooks hüpleb all maa peal ühest vesisest kohast teise.

            Konnanaine on uhke oma laste tegude üle ja krooksub rõõmaslt, kuuldes, kuidas paduvihma kallab,äike raevutseb ja puud välgulöökide all pilbasteks purunevad. Aga kui vihmadeaeg lõpeb ja taevas enam pilvi pole, elavad Krooks-Krooksu lapsed Tunirunas, maal, mis asub kõrgel tähtede ja Linnutee taga, Krooks-Krooks aga puhkab rahulikult niisketes kaljupragudes või õõnsates puutüvedes, kuni ta jälle kuuleb vihma sadamist ning taevas oma laste lärmamist.

 

(„Unenägude aegadest“. Tallinn, kirjastus „Kunst“ 1990. lk. 108-109)